Cookie Consent by Free Privacy Policy website
ZŠ Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem
Škola porozumění

Hledat na webu

Jak postupovat při začlenění ukrajinských žáků do základní školy

Základní vzdělávání se uskutečňuje v základní škole a je určeno pro děti od 6 let. Povinná školní docházka trvá 9 školních roků. Ve školním roce 2021/22 se povinná školní docházka vztahuje na děti narozené v období od 1. 9. 2006 do 31. 8. 2015. Od září 2022 se povinná školní docházka bude vztahovat na děti narozené v období od 1. 9. 2007 do 31. 8. 2016. Starší žáci budou zařazeni do ročníku zpravidla podle věku a bude využit individuální přístup pro postupnou integraci do vzdělávání. 

Není nutné řešit základní vzdělávání ihned. Můžete požádat o přijetí od září 2022. Pokud se rozhodnete dítě do základní školy zapsat, je to vaše právo, a můžete tak učinit kdykoliv. Je však možné, že základní škola nemusí mít pro přijetí dítěte nyní volné místo a můžete být tedy odmítnuti. V takovém případě bude situaci řešit zřizovatel nebo krajský úřad a určí jinou školu, která pro dítě místo bude mít. Pokud se vašeho dítěte týká zahájení povinné školní docházky v 1. třídě od září 2022, je třeba jej přihlásit k zápisu do základní školy. Pro občany Ukrajiny přicházející do ČR v souvislosti s ozbrojeným konfliktem je stanoven termín zápisu do základních škol v době od 1. června 2022 do 15. července 2022. Konkrétní termín zápisu v tomto období stanovuje základní škola.

Základní školu volíte zpravidla podle místa pobytu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na obecní úřad, v Praze na úřad městské části. S žádostí o přijetí vám pomůže konkrétní základní škola, která má k dispozici také žádost v ukrajinském jazyce. Musíte předložit svůj doklad totožnosti a doklad o totožnosti dítěte (je možné použít vízum nebo jiný dokument). 

Vzdělávání v základní škole je bezplatné, učebnice škola Vašemu dítěti zapůjčí. Ve školní jídelně jsou zajištěny obědy, které hradí zákonný zástupce. Mladší děti (cca do 10 let) mohou po skončení vyučování navštěvovat školní družinu, která se platí. Pokud máte problém s úhradou úplaty za obědy nebo družinu, škola vám případně poradí, jak situaci řešit.

Škola vám také poskytne informace o tom, jak bude probíhat adaptace vašeho dítěte ve škole – zejména možnost bezplatné jazykové přípravy v českém jazyce  a další podpora.   

 

 

 

 Přiložené soubory