Cookie Consent by Free Privacy Policy website
ZŠ Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem
Škola porozumění

Hledat na webu

Výměnný pobyt v Salzkottenu

 

V září si 20 žáků naší základní školy zpříjemnilo začátek školního roku pobytem v německém Salzkottenu. Jednalo se o týdenní výměnný pobyt, který byl realizován s podporou programu Erasmus+ s naší partnerskou školou. Salzkotten je město v okrese Paderborn ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Ale teď už zpět k našim žákům a nezapomenutelným zážitkům. Tento pobyt se stal pro všechny z nich úžasnou příležitostí seznámit se s německou kulturou, tamního regionu, nabídkou sportovních aktivit a klubů, školským systémem, ale také především s lidmi, kteří se stali kamarády a pro mnohé z nich velmi brzy blízkými přáteli.

Příjezd do města se uskutečnil dle plánu v neděli kolem 18.00té hodiny k místní základní škole (GESA Salzkotten), kde již čekaly hostitelské rodiny. Díky životu v německých rodinách měli žáci možnost poznat tuto zemi opravdu na vlastní kůži.

Vzhledem k tomu, že týden je krátká doba, byl náš program doslova nabitý různými aktivitami. Hned v pondělí ráno, po první noci strávené v cizí zemi a s cizími lidmi, jsme si užili ryze sportovně. Utvořili jsme pětičlenné družstva a hráli živé Člověče nezlob se. Hledali jsme česká a německá slovíčka, ukryta na různých místech a výškách v tělocvičně. Tyto aktivity byly zaměřené na spolupráci, kooperaci a týmového ducha.

V úterý dopoledne nás čekalo společné vaření ve cvičné kuchyňce, po tomto osvěžujícím ovocném dezertu jsme se vydali směr Lippstadt, kde jsme na kánoích sjížděli řeku Lippe. Po té, co jsme všichni zdárně dopluli do cíle, nám naši němečtí rodiče připravili pořádné barbeque. Grilovali jsme až do setmění. Na následující den bylo potřeba hodně spánku, neboť síly jsme si všichni měřili na vodních lyžích. Tato obohacující zkušenost nám rozšířila obzory o opravdu nezapomenutelné zážitky. Dvě vodní jezera, překážky, vodní lyže, vodní snowboard a spousta legrace. Pro většinu z nás to bylo v životě první setkání s tímto sportem. Ačkoliv byla středa a začaly nám pomalinku docházet síly, bylo potřeba se zkoncentrovat na čtvrteční utkání na skutečném baseballovém hřišti ve městě Paderborn. Hráč německého baseballového týmu Paderborn – Untauchables nám věnoval dopolední trénink, což bylo pro nás nesmírnou ctí a neskutečným zážitkem. Druhá půlka našich spolužáků strávila toto dopoledne pod odborným dohledem a trenérem v jedné osobě ve sportovní hale Ahorn-Sportpark v Paderbornu, kde zážitky ve squashi předčili naše očekávání. Závěr dne byl věnován poznávání města Paderborn s jeho úžasnou historií.

Páteční den, byl den poslední, dopoledne nás v Salzkottenu přijal na radnici pan starosta Ulrich Berger a pověděl nám něco více o historii města. Poté nás dva spolužáci, kteří město dobře znají, neboť se zde každoročně účastní tradičního Klingenthal maratonu, provedli všemi možnými zákoutími a uličkami. Vzhledem k partnerství měst Bystřice p.H. a Salzkotten jsme se šli podívat i na bystřické náměstí, jež je v 

Salzkottenu umístněno u řeky v klidné části města. Oslava Johančiných narozenin v cukrárně byla už jen dovršením úžasného týdne, plného neskutečných zážitků, o kterých se nám mnohým ani nesnilo.

 

A závěrečná slova patří dětem, které si váží této příležitosti, kdy musely vystoupit ze své komfortní zóny a dokázaly především samy sobě,
že zvládnou a ustojí si velké změny, které je jistě v budoucnu čekají.

 

U rodiny, kde jsem bydlela měli hodně zvířat a líbily se mi ty zážitky, které si budu pamatovat napořád (kanoe, vodní lyže), super!“ Anna Š.

 

„Krásný týden, byl naučný a dokonalý zážitek, zlepšila jsem si angličtinu a Salzkotten byl plný skvělých zážitků za které jsem moc vděčná.“ Sára Ž.

 

„V Německu bylo nádherně a rodina byla velmi hodná a pohostinná. Dost mě to tam bavilo a nebyla žádná chvíle, kdybych se nudila. Super, stálo to za to!“ Antonie L.

 

„Nejvíc užitý týden, skvělé zážitky, poznání nových super lidí a nejlepší  narozeniny v životě.“ Johana J.

 

„Nové zkušenosti, suprové zážitky, super týden, poznání nových přátel a míst.“ Jirka Š.

 

„Pobyt jsem si užila, rodina na mě byla velice milá, snažili se, abychom pořád něco podnikali a nenudili kanoe přes všechny trable byly taky super. Zlepšila jsem si mluvení v angličtině a něco málo jsme se naučila i německy. Děkuji za tyto zážitky a vzpomínky.“ Verča Š.

 

„V Německu se mi moc líbilo a byl to skvělý zážitek, který si budu navždy pamatovat. Rodiče byli moc milí a sourozenci také. Poznala jsem spoustu nových míst a nových přátel. Už se těším až přijedou k nám.“ Nikča H.

 

„Super týden, z Německa mám spoustu zážitků, rodina byla sympatická a všichni Němci byli moc milí. Bylo to super na procvičení a zlepšení angličtiny.“ Alča M.

 

„Týden v Německu bylo nezapomenutelných spousta zážitků, angličtina se mi velmi zlepšila a jsem ráda, že jsem se mohla tohoto pobytu zúčastnit.“ Anna N.

 

„Jsem moc ráda, že jsem měla tu příležitost jet na tento pobyt. Měla jsem úžasnou rodinu, lepší jsem si ani nemohla přát. Naučila jsem se lépe komunikovat v angličtině a pochytila jsem i nějaká slovíčka v němčině. Poznala jsem spoustu nových míst a moc si vážím všech zážitků. Těším se až přijedou k nám.“ Andrea D.

 

„Týden v Německu byl zajímavý, moc mě bavily ty aktivity, ale ta rodina byla zvláštní. Aspoň jsem si uvědomila, že ne vždycky narazím na lidi, kteří mi sednou, a já sednu jim. Ale přes to všechno tam bylo spousta super zážitků jako například vodní lyže, a také jsem si hodně zlepšila angličtinu a naučila se být samostatnější.“ Viky Z.

 

„Týden se mi líbil. Měli jsme super program a mám spoustu nových zážitků jako např.vodní lyže. S tou německou partnerkou jsem si moc nesedla, ale byla velmi hodná a milá. Rodina byla také milá a jsem ráda, že jsem se mohla tohoto zúčastnit.“ Markéta H.

 

„Tento týden byl opravdu skvělý, poznala jsem mnoho skvělých lidí a strašně moc nezapomenutelných zážitků, jako například vodní lyže, ale také jakékoliv maličkosti, které se za ten týden udály. Při celém pobytu jsem měla dobrou náladu a nemůžu se dočkat až přijedou sem, jsem moc ráda, že jsem měla tu šanci tohle zažít.“ Kačka F.

 

„Týden v Německu byl supr, poznala jsem spoustu nových lidí a mám spoustu nových zážitků, program byl úžasný a moc sem si ho užila. Rodina u které jsem bydlela byla super.“ Tilka B.

 

„Pobyt v Německu se mi líbil, potkal jsem nové lidi a mám nové kamarády a určitě se těším až přijedou k nám.“ Tom P.

 

„Výměnný pobyt v Německu jsem si užil. Seznámil se s novými lidmi, poznal nová místa a zažil spoustu nezapomenutelných zážitků, které by mě ani nenapadlo, že můžu zažít. Bylo to super.“ Ondra Š.

 

„Moc se mi líbil výměnný pobyt. Zažil jsem hodně dobrých a zábavných zážitků, poznal jsem tam hodně přátelských a milých lidí. Vodní lyže, kánoe to jsem si moc užil a určitě bych se chtěl potkat ještě jednou s mými německými přáteli.“ Tomáš N.Fotogalerie


 Navigace